Portal Poetycki NAMIDA

2018-11-13losowy cytat:


Polecamy:

www.poezja.org
www.poezja.org

poezja - księgarnia


Konkursy Poetyckie +

V Konkurs „Poezja łączy ludzi”

data dodania: 2012-12-10

data zakończenia: 2013-01-21

adres: Ewa Zadrzyńska, Evens Foundation, ul. Wilcza 8 m. 10, 00-532 Warszawa

mail: poezja@evensfoundation.be

Fundacja Evens ogłosiła V Konkurs „Poezja łączy ludzi” na najciekawszy esej o ulubionym wierszu. Konkurs skierowany jest do młodzieży; mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tegoroczny konkurs odbędzie się jednocześnie w Polsce, Niemczech i Bułgarii. Partnerami projektu są Literaturwerkstatt w Berlinie, Instytut Polski w Sofii i Stowarzyszenie Sofia-Poetiki w Bułgarii. Patronat nad konkursem objęła Krystyna Szumilas, minister edukacji narodowej.

Laureatów wyłoni Jury w składzie: Adam Zagajewski (przewodniczący), Janusz Głowacki, Maria Kotowska, Jacek Mierosławski i Ewa Zadrzyńska. O zwycięzcach konkursu nakręcone zostaną 5-minutowe filmy do programu Fundacji Evens „Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz”. Zostaną pokazane podczas Gali z udziałem laureatów, jaka odbędzie się w Warszawie w czerwcu 2013 roku.

Uczniowie zgłaszający się do konkursu powinni napisać dwustronicową pracę o swoim ulubionym wierszu. Forma pracy jest dowolna, organizatorzy konkursu oczekują, że na tej podstawie dowiedzą się kim jest autor pracy, kiedy po raz pierwszy przeczytał wiersz, o którym pisze i dlaczego właśnie ten wiersz jest dla niego ważny, a także co zajmuje go na co dzień i jakie są jego marzenia.

W niemieckim Jury pod przewodnictwem Michaela Krügera zasiada miedzy innymi Thomas Wohlfahrt, dyrektor Literaturwerkstaat. W Jury bułgarskim, któremu przewodniczy Amelia Liczewa, zasiada Iwan Christow, przedstawiciel Stowarzyszenia Sofia:Poetiki.

Zgodnie z zasadami konkursu mogą w nim wziąć udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ich prace nie powinny być dłuższe niż 3600 znaków. Prace należy wysłać do 21 stycznia 2013 roku pocztą elektroniczną na adres poezja@evensfoundation.be lub listownie: Ewa Zadrzyńska, Evens Foundation, ul. Wilcza 8 m. 10, 00-532 Warszawa.


Jury polskiej edycji konkursu przyzna 2 główne nagrody i 5 wyróżnień. O dwóch zwycięzcach nakręcone zostaną pięciominutowe filmy, które będą zamieszczone w internecie oraz nadane przez telewizję publiczną w Polsce, Niemczech oraz w Bułgarii. Jury ogłosi wyniki na początku lutego 2013 roku. Z laureatami konkursu skontaktuje się przedstawiciel Fundacji, a filmy o zwycięzcach zostaną nakręcone do 15 maja 2013 roku. Zamknięcie konkursu odbędzie się na uroczystej Gali w czerwcu 2013 w Warszawie. Na uroczystość zaproszeni zostaną nagrodzeni uczniowie.

Filmy o laureatach zeszłorocznego konkursu można zobaczyć na kanale You Tube.

Międzynarodowy Program Fundacji Evens „Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz” to program o ludziach kochających poezję. W pokazywanych w telewizji i internecie pięciominutowych filmach poznajemy ludzi, w życiu których poezja odgrywa istotną rolę i niejednokrotnie przyczyniła się do zmian w postrzeganiu świata. Kolejnymi bohaterami filmów zostaną laureaci tegorocznego konkursu. Opowiadając o swoim ulubionym wierszu i o tym, jaką rolę w ich życiu pełni poezja, pokażą swoim rówieśnikom, że poezja może być bliska każdemu. Dzieląc się swoimi historiami będą zarażać miłością do poezji i inspirować innych do poszukiwania własnych ulubionych wierszy.

Celem programu jest popularyzowanie poezji i wykorzystanie jej integrującej roli. Autorka filmów Ewa Zadrzyńska wierzy, że poezja może odegrać ogromną rolę w umocnieniu dialogu między krajami zjednoczonej Europy.

Program jest finansowany ze środków Fundacji Evens, organizacji dobroczynnej

z siedzibą w Antwerpii oraz z oddziałami w Paryżu i Warszawie, działającej na rzecz promocji harmonijnego współistnienia obywateli i państw zjednoczonej Europy.

Program jest oparty na licencji amerykańskiego programu „Favorite Poem”, stworzonego przez Poetę Laureata Roberta Pinsky’ego. Portrety tzw. „poetry-lovers”, czyli tych, którzy kochają poezję, emitowane były w Stanach Zjednoczonych w telewizji publicznej, na kanale 13. W USA w ciągu pierwszego roku istnienia programu swoje zgłoszenia nadesłało ponad

18 tys. osób.

W Polsce do tej pory powstało 70 filmowych portretów. Oprócz mieszkańców Polski w programie prezentowani byli wielbiciele poezji z Paryża, Nowego Jorku i Tel Awiwu. Najmłodszy bohater ma 6 lat, a najstarszy 94. Pochodzą z każdego zakątka Polski i wykonują różne zawody. Wśród prezentowanych wierszy znalazły się utwory Homera, Shakespeare’a, Baudelaire’a, Miłosza, Larkina, Szymborskiej, Herberta, Różewicza, Bishop i Zagajewskiego.

---
źródło: http://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/poezja-laczy-ludzi_32801.html

Chcesz wydać swoje wiersze? kliknij w baner poniżej

Chcesz kupić dobry tomik poezji?Księgarnia Poetycka FASCINATIO


Polecamy!

© www.namida.pl 2004 - 2012
tomiki poezji