Portal Poetycki NAMIDA

2018-11-18losowy cytat:


Polecamy:

www.poezja.org
www.poezja.org

poezja - księgarnia


Konkursy Poetyckie +

XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Agnieszki Bartol "Ja i mój świat"

data dodania: 2016-05-04

data zakończenia: 2016-05-30

Czas na przygodę z Agnieszką i Pegazem

Czy jesteś już poetą? A może lubisz pisać opowiadania? Masz dużo do powiedzenia? Sprawdź się! Ten konkurs jest dla ciebie. Nie musisz już pisać do szuflady. Twoje utwory mogą znaleźć się w książce „Agnieszka i Pegaz”.
Weź udział w XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim imienia Agnieszki Bartol "Ja i mój świat", nad którym patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Piły Piotr Głowski, Starosta Pilski Eligiusz Komarowski i Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczór.

Kim była patronka tego wyjątkowego Konkursu, który ma już swoją długoletnią historię i dorobek literacki? Była to wybitnie utalentowana literacko Agnieszka Bartol z Wronek, zmarła w wieku 12 lat w 1990 roku. Jej niezwykłą twórczość zebraliśmy w pośmiertnym wydaniu książki „Agnieszko wróć!” (trzy wydania)), a następnie w blisko 500–stronicowej książce „Powrót Agnieszki” – obok utworów laureatów kolejnych edycji konkursu literackiego jej imienia – i w kolejnych pokonkursowych wydawnictwach.

Organizatorzy Konkursu: Fundacja Literacka imienia Agnieszki Bartol wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile oraz Towarzystwem Miłośników Miasta Piły – adresują XIII Konkurs do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju.
Hasłem konkursu jest \"Ja i mój świat\". Tym światem może być dom rodzinny, szkoła, przyjaciele, twoja dziewczyna, twój chłopak, a nawet kosmos. Daj upust swej wyobraźni. Czekamy na utwory szczere, przejmujące, refleksyjne i koniecznie własne. Pisz o tym, co Cię cieszy lub niepokoi, ciekawi i zastanawia. Odsłoń siebie i świat swoich bohaterów. Wyobraźnia nie ma granic.

Prace konkursowe: 3-5 wierszy lub miniaturkę literacką albo prozę poetycką o objętości do 2000 znaków (1 strona) - można zgłosić do konkursu zarówno wiersze jak i prozę - należy nadesłać do 30 maja 2016 roku. Utwory, nigdzie przedtem nie nagradzane i nie publikowane, podpisz swoim imieniem i nazwiskiem, podaj też swój wiek, adres prywatny, e-mail, telefon i nazwę szkoły i wyślij w trzech egzemplarzach pod adresem:
Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol, ul. Kwiatowa 2, 64-92 Piła, tel. 67/213 24 92.

Uroczyste podsumowanie konkursu, połączone z koncertem literacko-muzycznym, odbędzie się w piątek 23 września 2016 r. o godz. 12 w sali kameralnej Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile.
Na laureatów czekają „złote pióra”, jednorazowe stypendia artystyczne i nagrody rzeczowe, o łącznej wysokości 5.000 zł. Zostaną przyznane nagrody specjalne: nagroda za indywidualność twórczą, ufundowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mirosława Wieczora; nagroda im. Danuty Bartol - mamy patronki Konkursu, ufundowana przez Leszka Bartola, ojca Agnieszki; nagroda „Pióro Czarnego Kruka”, ufundowana przez tygodnik „Wroniecki Bazar” Grażyny Kaźmierczak. O podziale nagród zdecyduje jury.
Najlepsze utwory, podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu, zostaną opublikowane w książce pt. \"Agnieszka” i Pegaz”.

Projekt współfinansowany przez:
* Samorząd Województwa Wielkopolskiego
* Gminę Piła
* Starostwo Powiatowe w Pile
* Gminę Wronki.

Patronat medialny nad konkursem objęli: \"Tygodnik Pilski\", \"Tygodnik Nowy\", „NaGłos”, tygodnik i portal „Wroniecki Bazar”.

Informacje o Agnieszce Bartol, regulamin XIII Konkursu:
www.wydawnictwomediazet.pl
www.biblioteka.pila.pl
www.tmmp.pila.pl
www.wokwronki.pl
facebook


REGULAMIN

XIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego
imienia Agnieszki Bartol
dla dzieci i młodzieży „Ja i mój świat”
Piła 2016

Patronat Honorowy:

Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski

Starosta Pilski Eligiusz Komarowski

Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczór


1.
Konkurs ogłasza Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile oraz Towarzystwem Miłośników Miasta Piły.
2.
Nasz konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
3.
Być może masz talent literacki. Spróbuj! My Ci pomożemy zabłysnąć.
4.
W czym możesz spróbować swoich sił?
Zgłoś do konkursu 3 - 5 wierszy lub miniaturkę literacką albo prozę poetycką o objętości do 2000 znaków (1 strona). Jeśli zechcesz, możesz nadesłać zarówno wiersze jak i prozę.
5.
Hasłem konkursu jest „Ja i mój świat”. Tym światem może być dom rodzinny, szkoła, przyjaciele i koledzy, twoja dziewczyna lub twój chłopak, a nawet... kosmos. Daj upust swojej wyobraźni!
6.
Napisany utwór (utwory) podpisz imieniem i nazwiskiem, podaj też swój wiek, adres prywatny, telefon, e-mail, nazwę szkoły.
7.
Utwory konkursowe, nigdzie dotąd nie nagradzane i nie publikowane, napisane w trzech egzemplarzach, wyślij pod adresem: Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol, ul. Kwiatowa 2, 64 - 920 Piła, tel. (067) 213 - 24 - 92.
Napisz na kopercie: XIII Konkurs Literacki im. A. Bartol.
Zrób to w terminie do 30 maja 2016 roku.
8.
Jury oceni nadesłane utwory w dwóch grupach wieku autorów: do 15 lat i powyżej 15 lat.
9.
Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się w piątek 23 września 2016 roku, o godz. 12 w Regionalnym Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile. Uroczystości towarzyszyć będzie koncert literacko-muzyczny i warsztaty literackie.
10.
Czym chcemy wynagrodzić Twój talent i pracę?
Na laureatów czekają „złote pióra”, jednorazowe stypendia artystyczne i nagrody rzeczowe, o łącznej wysokości 5.000 zł. Zostaną przyznane nagrody specjalne: nagroda za indywidualność twórczą – ufundowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mirosława Wieczora; nagroda im. Danuty Bartol, mamy patronki Konkursu – ufundowana przez Leszka Bartola z Wronek, ojca Agnieszki; nagroda „Pióro Czarnego Kruka”, ufundowana przez tygodnik „Wroniecki Bazar” Grażyny Kaźmierczak z Wronek.
O podziale nagród zdecyduje jury.
11.
Zgłoszenie utworu do konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych autora w celach związanych z niniejszym konkursem. Wszystkie prace, które wpłyną na konkurs, staną się własnością Fundacji Literackiej im. A. Bartol w Pile. Nie będziemy ich zwracać. Zachowaj więc sobie ich kopie. Najlepsze utwory wydamy w książce „Agnieszka i Pegaz”, bez zgody autorów i honorarium autorskiego.

Przedsięwzięcie współfinansowane przez:

* Samorząd Województwa Wielkopolskiego
* Gminę Piła
* Starostwo Powiatowe w Pile
* Gminę Wronki


Realizatorzy XIII Konkursu

Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol
ul. Kwiatowa 2, 64-920 Piła, tel. 067/213-24-92
tel. 67 213 24 92, 668 000 335
www.wydawnictwomediazet.pl
www.facebook.com/Fundacja-Literacka-im-Agnieszki-Bartol-w-Pile
e-mail: mediazert@wp.pl fundacja_agnieszki@wp.pl
Konto: PKO BP Oddział Piła nr 84 1020 3844 0000 1802 0006 6035


Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
im. Pantaleona Szumana
ul. Buczka 14, 64-920 Piła, tel. 067/351-79-03
www. biblioteka.pila.pl, e-mail: pimbp@biblioteka.pila.pl

Towarzystwo Miłośników Miasta Piły
ul. Bohaterów Stalingradu 7, 64-920 Piła,
tel. 67 349 24 22, 604 960 561
www. tmmp.pila.pl, e-mail: tmmp@tmmp.pila.pl

Sponsorzy:
• Miasto i Gmina Wronki
• Philips Lighting Poland sp. z o.o
• AFE „Pentap” w Pile,
• Studio Architektury „Kontur” Światopełk – Mirscy w Pile
• Wiesława Kamińska z Piły
• Leszek Bartol z Wronek
• Grażyna Kaźmierczak i Tygodnik „Wroniecki Bazar” we Wronkach
• Wroniecki Ośrodek Kultury we Wronkach
• Dom Księgarski „MJL” Maria Lus, Jan Lus w Pile
• Regionalne Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile

Patronat medialny nad konkursem objęli:
* Redakcja \"Tygodnika Pilskiego\"
* Redakcja \"Tygodnika Nowego\"
* Redakcja „NaGłos”.
* Tygodnik „Wroniecki Bazar” we Wronkach

O Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol

JESTEŚMY Z WAMI JUŻ OD 25 LAT

Przygoda z Agnieszką

Lata mijają, a przygoda z Agnieszką trwa, nabiera jeszcze większego blasku.
Już ponad dwadzieścia pięć lat jesteśmy z Wami – młodymi twórcami słowa...
Agnieszka Bartol z Wronek zgasła jak gwiazdka na niebie w 1990 roku, w wieku 12 lat. Marzyła, żeby być pisarzem. Nie wiedziała o tym, że już nim jest! Pozostawiła po sobie literacki testament - kilkadziesiąt brulionów zapisanych wierszami, opowiadaniami, bajkami... Opublikowaliśmy te utwory w książce pt. „Agnieszko wróć”, kilka miesięcy po jej śmierci. Pierwszy, pięciotysięczny nakład tej książki, rozszedł się w mgnieniu oka. Wznowiliśmy ją w nakładzie dwukrotnie większym.
Niezwykła atmosfera towarzysząca tej przygodzie była dla nas prawdziwym wyzwaniem. Niedługo potem w kilkuosobowym gronie ludzi, którzy pomogli nam wydać książkę, powołaliśmy Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol o zasięgu ogólnopolskim.
Ta decyzja sprzed 25. laty obroniła się sama. Wspólnie z ówczesną Wojewódzką, obecnie Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną w Pile, a w ostatnich latach także z Towarzystwem Miłośników Miasta Piły – zorganizowaliśmy dwanaście edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego im. Agnieszki Bartol pod hasłem „Ja i mój świat”. Wzięły w nich udział tysiące dzieci i młodzieży z całej Polski. Dotychczasowy plon Konkursu, wznawianego co dwa lata, to ponad 110 tysięcy utworów wierszem i prozą!
Nasze jubileusze obfitowały w doniosłe wydarzenia. Z okazji dziesięciolecia Fundacji, w 2000 r., wydaliśmy okazałą książkę „Powrót Agnieszki” z utworami Agnieszki Bartol i laureatów pięciu konkursów jej imienia. Na nasz dorobek wydawniczy składa się także kilka edycji „Kalendarzyka Młodego Twórcy” i książki: „Śpiewajmy z Agnieszką” (z płytą CD), „Spotkania z Agnieszką”, „Po prostu Agnieszka”, „Ścieżki od Agnieszki”, „Ja i Agnieszka”. Pięciolecie naszej Fundacji zbiegło się z nadaniem Szkole Podstawowej w Mirosławiu Ujskim imienia Agnieszki Bartol (1995 r.); a w 20-lecie Fundacji Szkoła Podstawowa w Chojnie koło Wronek przyjęła imię Agnieszki Bartol (2010 r.). Z okazji 25-lecia Fundacji wznowiliśmy książkę „Agnieszko wróć!” z utworami A. Bartol – trzecie wydanie rozszerzone; wydaliśmy też książkę „Przygoda z Agnieszką” z utworami laureatów naszych konkursów z lat 1991-2014 oraz obecną twórczość tych z nich, którzy z naszą „przepustką do literatury” już w niej zaistnieli jako autorzy własnych książek. Są to m.in.: Katarzyna Iwańczyk – Fowler z Krasnegostawu, obecnie z USA, Eliza Piotrowska z Piły – obecnie z Brazylii, dr Mateusz Antoniuk i dr Michał Piętniewicz z Krakowa, Anna Dwojnych z Torunia, Zuzanna Waligórska ze Szczecina. Sympatyków przybywa nam także za granicą - Wim Spruit z Holandii swoją piękną książkę „Beverwijk nad Morzem Północnym” poświęcił Agnieszce Bartol...
Fundację Literacką im. A. Bartol animują wciąż ci sami ludzie. Nikt nie pracuje w niej na etacie. Wokół Fundacji stworzył się ruch kulturalno - artystyczny, który wróży wiele dobrego dla uzdolnionej literacko młodzieży z całego kraju.
To wszystko sprawia, że działanie w Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol ciągle jest przygodą...

Zarząd Fundacji:
ZUZANNA PRZEWORSKA - prezes, JAN ARSKI - wiceprezes,
MARIA BOCHAN – członek Zarządu


Rada Fundacji:
LESZEK BARTOL - przewodniczący, MAGDALENA CIESIELSKA - wiceprzewodnicząca, EWA BARTOL – członek Rady

Wiersze Agnieszki Bartol

Agnieszka Bartol

Mówi się:
Nie patrz na ciało, ale na duszę.
Ludzie jednak wolą patrzeć na to pierwsze,
gdyż jest ono widzialną częścią człowieka
i łatwiej je dostrzec; ten zaś, kto chce
zobaczyć duszę, musi nieźle wytężyć oczy.


ŻONKILE

Mały promyczek słońca trochę dłużej niż powinien,
zatrzymał się w moim ogródku przez chwilę.
Padł na ziemię i zasnął.
Słońce rozgniewane jego mitręgą rzekło:

„Jeśli mu tam tak dobrze, niechaj się
stanie kwiatem”.

I w ten sposób wyrosły żonkile


SZTORM

- Kiedy jest sztorm, no kiedy?
- A wtedy, rybeńko, wtedy,
gdy niebo okryje się fioletem...
A wiatr zaczarowanym fletem
zagra morzu tango pomarańczy.
- No i co?
- Ono tańczy.

---
informacja nadesłana

Chcesz wydać swoje wiersze? kliknij w baner poniżej

Chcesz kupić dobry tomik poezji?Księgarnia Poetycka FASCINATIO


Polecamy!

© www.namida.pl 2004 - 2012
tomiki poezji