Portal Poetycki NAMIDA

2018-11-14losowy cytat:


Polecamy:

www.poezja.org
www.poezja.org

poezja - księgarnia


Konkursy Poetyckie +

Haiku dla Warszawy

data dodania: 2008-05-24

data zakończenia: 2008-06-11

data ogłoszenia wyników: 2008-06-20

organizator: British Council i Instytut Książki

mail: haiku@wierszewmetrze.eu

W ramach projektu "Wiersze w Metrze", zainicjowanego przez British Council i Instytut Książki, rusza otwarty konkurs „Haiku dla Warszawy". Spośród nadesłanych utworów jury pod przewodnictwem znanego poety Dariusza Brzóski Brzóskiewicza wyłoni zwycięzców. Najlepsze prace zostaną opublikowane na specjalnej wystawie.

Tradycja haiku, krótkiego, kilkuwersowego wiersza japońskiego, narodziła się w XVII-wieku. Jej twórcą był Matsuo Munefusa Basho (1644 – 1694), najwybitniejszy pisarz cesarskiej epoki Edo. Haiku składają się z kilku stałych elementów – m.in. odniesień do pory dnia lub roku, nawiązań do świata natury, a także z krótkiej, celnej refleksji. Tradycja poetycka Basho kontynuowana jest w „kraju kwitnącej wiśni” do dziś, jednak popularność tej formy poetyckiej wykracza daleko poza Japonię – haiku pisane są na całym świecie. Także w Polsce wiersze te mają zagorzałych miłośników, zarówno wśród czytelników, jak i autorów.

Celem konkursu „Haiku dla Warszawy" jest popularyzacja japońskiej tradycji poetyckiej wśród mieszkańców stolicy oraz odwiedzających ją osób, a także wyzwolenie kreatywności związanej z tematyką miejską.
- W dzisiejszych zabieganych czasach pisanie wierszy to pewnego rodzaju luksus - mówi Dariusz Brzóska Brzóskiewicz, który będzie przewodniczył jury konkursu. - Zaduma, refleksja, metafora to rzeczy całkowicie abstrakcyjne dla konsumpcyjnej kultury mass mediów i zachodniej cywilizacji, dlatego tym bardziej zapraszamy wszystkich do spróbowania swych sił w najkrótszej formie poetyckiej świata.

Każdy, kto chce wziąć udział w konkursie, może do 11 czerwca stworzyć haiku poświęcone Warszawie. Autorzy muszą jednak zachować tradycyjną budowę wiersza. Utwór musi się składać z trzech wersów 5-, 7- i 5-sylabowych (łącznie - 17 sylab). Wiersze, które nie spełnią wymogów formalnych, będą odrzucone. Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach: dla haiku w języku polskim i obcym. Najlepsze utwory zostaną opublikowane na specjalnej wystawie w stołecznym metrze. Nazwiska laureatów poznamy 20 czerwca 2008 r.
Wiersze można przesyłać na adres poczty elektronicznej: haiku@wierszewmetrze.eu

Chcesz wydać swoje wiersze? kliknij w baner poniżej

Chcesz kupić dobry tomik poezji?Księgarnia Poetycka FASCINATIO


Polecamy!

© www.namida.pl 2004 - 2012
tomiki poezji