Portal Poetycki NAMIDA

2018-11-16losowy cytat:


Polecamy:

www.poezja.org
www.poezja.org

poezja - księgarnia


News

Koziołki poetyckie - 8-10 maja 2015


Słowo przenika się z muzyką, poezja z elementami aktorstwa, a to wszystko w atmosferze konstruktywnej rywalizacji jaką niesie ze sobą slam poetycki. Właśnie w tej formie powracają Koziołki Poetyckie, spotkania, które przez wiele lat gromadziły w Lublinie miłośników poezji. Odbędą się 29 maja podczas Festiwalu „Miasto Poezji”. Ruszyły właśnie zapisy na warsztaty przygotowawcze.

Przez kilka majowych dni, Lublin zamienia się w Miasto Poezji. Poezja wychodzi na spotkanie z mieszkańcami; mogą jej posłuchać w trolejbusie, w drodze do pracy, czy pijąc kawę w kawiarni na Starym Mieście. Kreatywnych pomysłów z roku na rok jest coraz więcej. Nowością w tegorocznej edycji jest wskrzeszenie Koziołków Poetyckich, wydarzenia, które regularnie odbywało się w Lublinie w latach 2005 – 2010. Gośćmi tych spotkań byli m.in. Jacek Dehnel, Bohdan Zadura czy Jacek Podsiadło. Po 5 latach impreza powraca w nowej odsłonie. Do rywalizacji słowem, organizatorzy zapraszają tych, którzy szanują słowo poetyckie, a jednocześnie cenią dobrą rywalizację, interdyscyplinarność i profesjonalizm w prezentacji swoich umiejętności. Jurorami slamu będą: Andrzej Sosnowski, Piotr Śliwiński i publiczność.


- Koziołki Poetyckie z nazwy i założeń odwołują się do dawnej tradycji wydarzenia literackiego Lublina. Pragniemy, by to spotkanie łączyło środowiska, dla których ważne jest słowo. Na jednej scenie wzajemnie inspirować się będzie poezja, aktorstwo i hip-hop. To nowa jakość na lubelskiej scenie poetyckiej - mówi Alina Bąk, koordynatorka Miasta Poezji.

Warsztaty

Wydarzenie poprzedzą warsztaty prowadzone prze teoretyków i praktyków slamu. Zaproszenie do tego grona przyjął m.in. poeta Jaś Kapela, legenda polskiego slamu. To on, jako pierwszy w historii został zwycięzcą podczas pierwszego slamu, który odbył się w 2003 roku w Starej Prochoffni. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieli się z uczestnikami także slamerka i performerka, związana z międzynarodową sceną spoken word poetry - Weronika Lewandowska. Elementy improwizacji wprowadzi pochodzący z Lublina teatralny twórca Arkadiusz Ziętek. W 2008 roku wraz z Mike’iem Hughes’em (Uncalled for Improv) poprowadził jeden z pierwszych w Polsce warsztatów improv, który był impulsem do dynamicznego rozwoju tego gatunku teatru w naszym kraju. Natomiast o tym, jak łączyć słowo z muzyką, opowie Tomasz Dymek, znany jako Raper Dolar, związany ze
sztuką spontanicznej słownej improwizacji czyli Freestyle`em od 16 lat. Ma na koncie wspólne występy sceniczne z takimi artystami jak: Junior Stress, Chonabibe.

Zgłoszenia

Warsztaty są skierowane zarówno do profesjonalistów jak i amatorów. Odbędą się w Lublinie, w siedzibie Teatru NN przy ulicy Grodzkiej 20 w dniach 8-10 maja 2015 roku w godz. 10:00 – 17:00. Organizatorzy zapewniają uczestnikom noclegi i obiady. Udział w warsztatach jest jednocześnie zgłoszeniem udziału w slamie. Aby zgłosić chęć udziału w warsztatach, należy pobrać formularz zgłoszeniowy ze strony www.miastopoezji.pl, uzupełnić i wysłać drogą e-mail na adres maciejtuora@gmail.com do 30.04.2015 roku. Na warsztaty zostanie zaproszonych 20 osób, które w największym stopniu spełniają profil uczestnika, czyli zajmują się poezją, są slamerami, aktorami lub raperami, chcą spróbować swoich sił w slamie lub mają już za sobą udział w innych slamach.


Kontakt dla mediów:
Dorota Steliga, dorota.steliga@dspectrum.pl. Tel. 512949039

Kontakt dla uczestników:
Maciej Tuora, maciejtuora@gmail.com

-----------------------------------------------------------------
Miasto Poezji - to festiwal literacki organizowany od 2008 roku w Lublinie przez Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”. Jego ideą jest promowanie Lublina jako miasta literackiego. Festiwal to dziesiątki spotkań z wybitnymi poetami i różnorodne działania społeczno-¬artystyczne popularyzujące poezję. Festiwal dzieje się w wielu miejscach: na uniwersytetach, w szkołach, bibliotekach, domach kultury, domach pomocy społecznej, świątyniach, kawiarniach, w otwartych przestrzeniach miasta, podwórkach. Odbywają się również spotkania z poetami w mieszkaniach prywatnych (program „Mieszkania Poezji”).
Tegoroczna edycja odbędzie w dniach 25-30 maja.
Więcej szczegółów: www.miastopoezji.pl

---
informacja nadesłana


Promocja tomiku Eli Galoch "Syta cisza"

„Syta cisza” to wydany właśnie tomik poetycki Eli Galoch, laureatki nagrody głównej Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Władysława Stefana Sebyły. Jego promocja odbędzie się 28 listopada o godzinie 17,00 w klubie „Pod Sową” Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie (ul.Piłsudskiego 39), która była inicjatorem konkursu. Tegoroczna, siódma edycja konkursu została zorganizowana pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Będzina Łukasz Komoniewskiego i współpracy Towarzystwa Historycznego im. Szembeków
w Warszawie.

„Syta cisza” jest szóstym wydanym tomikiem poetyckim Eli Galoch. Otrzymał rekomendację Macieja Meleckiego, poety, dyrektora Instytutu Mikołowskiego im. Rafała Wojaczka w Mikołowie.
W jego opinii wiersze Eli Galoch są szalenie oryginalne, pisane niezwykle ciekawym, absorbującym emocje, wyobraźnię i intelekt językiem.
Na spotkanie z Elą Galoch i jej poezją zapraszamy 28 listopada o godzinie 17,00.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
ul. Piłsudskiego 39
42-500 Będzin
www.biblioteka.bedzin.pl

---
informacja nadesłana


13 listopad, godz. 18.00 - BUŁka z poezją


Serdecznie zapraszamy na
inauguracyjne spotkanie z cyklu: "Bułka z poezją"

Wieczór I
========
Maria Duszka & Marek Czuku
Forever Freienwill

Biblioteka Uniwersytetu Łódzkiego
ul. J. Matejki 32/38, p. 102, I piętro
13.11.2014, start: godz. 18.00
Wstęp wolny
................................
Maria Duszka (ur.1960) mieszka w Sieradzu. Jest poetką, dziennikarką, bibliotekarką, założycielką i opiekunką działającego od 2002 r. Koła Literackiego ”Anima”.
Wydała dotychczas osiem tomików wierszy. Jej utwory zostały przełożone na język angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, serbski, szwedzki, litewski, węgierski, białoruski i esperanto.
Wiersze publikowała m.in. w: \"Toposie\", \"Wyspie\", \"Przekroju\", „Odrze”, \"Tyglu Kultury\", \"Modern Haiku\" (USA), \"Reibeisen\" (Austria) i „Krantai” (Litwa) oraz w antologiach:
- \"Contemporary writers of Poland” (USA; 2005, 2014),
- \"Enough Questions, Enough Answers : Modern Polish Poetry in Translation\": course book Rice University in Houston (USA, 2008),
- \"Uwalniam ptaki sny : Ich befreie Vogel – Traume – Wiersze polskie i niemieckie : Deutsche und polnische Gedichte\" (Łódź, 2009),
- \"Oblaci u najkracoj noci : Clouds in the shortest night” – svetska haiku antologija: World Haiku Anthology (Valjevo – Belgrad, 2009)
- \"Meine Welt - unsere Welt : Lyrik und Prosa\" (Niemcy, 2011).
Swoją twórczość prezentowała na organizowanym przez niemiecki land Schleswig-Holstein festiwalu „Polnischer Sommer 2010”, dwukrotnie na Międzynarodowym Festiwalu Poetyckim „Maj nad Wilią” na Litwie oraz Międzynarodowym Festiwalu „Wiosna Poezji”, organizowanym przez Związek Pisarzy Litwy. W 2012 r. otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w 2013 r. Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Łódzkiego. Strona internetowa: www.maria.duszka.pl

Marek Czuku, ur. 19 czerwca 1960 r. w Łodzi, gdzie mieszka do tej pory. Z wykształcenia fizyk i polonista (Uniwersytet Łódzki).
Wydał dotychczas jedenaście tomów poetyckich. Debiut prasowy: 1985; książkowy: 1989. Oprócz wierszy pisze małe formy prozatorskie, recenzje, szkice, felietony, piosenki oraz teksty publicystyczne. Publikował w wielu pismach literackich i kulturalnych, m.in. na łamach „Twórczości”, „Nowych Książek”, „Odry”, „Więzi”, „Akcentu”, „Kwartalnika Artystycznego”, „Toposu”, „Frazy”, „Nowej Dekady Krakowskiej”.
Swoją twórczość prezentował w internecie, radiu i telewizji, a także za granicą (w USA, Szwecji, Irlandii, Austrii, Francji, Belgii, Serbii oraz na Litwie). Tłumaczony na język angielski, niemiecki, hiszpański, szwedzki, rosyjski, czeski, serbski, chorwacki oraz hindi.
Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (w kadencji 2014-2017: członek Zarządu Głównego) oraz do Academia Europaea Sarbieviana. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Osobista strona internetowa: www.czuku.net

---
informacja nadesłana


Spotkanie z Weroniką Śliwiak, połączone z promocją tomiku "Wszechświat ze szkła" - 30 czerwca

Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie ma przyjemność zaprosić na spotkanie z Weroniką Śliwiak, połączone z promocją tomiku \"Wszechświat ze szkła\".
Przy fortepianie: Maria Arkusz

Data: 30 czerwca, godz.18:00
Miejsce: ul. Mikołajska 2, 31-027 Kraków

Weronika Śliwiak – ur. w 1979 r. w Krakowie, poetka i felietonistka; literaturoznawca kochający gramatykę historyczną oraz nieprak­tykujący biolog molekularny i zootechnik. Laureatka i jurorka wielu konkursów literackich i recytator­skich. Od 20 lat członkini Konfraterni Poetów, oprócz wierszy pisuje felietony i artykuły do prasy lokalnej; autorka zajęć z literatury i biologii dla dzieci w Domu Kultury INSPIRO w Podłężu oraz w Bibliotece.

Obecnie jest studentką Uniwersytetu Warszaw­skiego, gdzie pogłębia swoją wiedzę na temat literatury i książki dla dzieci. Pracuje w Bibliotece Publicznej w Niepołomicach.

Uwielbia podróże oraz teatr. W wolnych chwilach angażuje się w różne działania społeczne w Niepołomicach i nie tylko.

Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie
www.lamelli.com.pl

---
informacja nadesłana


„Zamieniam się w słowa” – poezja Elżbiety Krajewskiej

21 stycznia o godz. 19:00 w Piwnicy Warsza Teatru Kamienica odbędzie się wieczór poetycki Elżbiety Krajewskiej związany z promocją tomiku pt. „Zamieniam się w słowa”.

Elżbieta Krajewska zabierze słuchaczy w muzyczno-poetycką podróż, stopniowo odkrywać będzie dary poezji, która koi duszę i ukazuje piękno ukryte w teraźniejszości. Wiersze zaprezentowane przez artystkę pochodzą z piątego tomiku, noszącego tytuł „Zamieniam się w słowa”. Jak mówi poetka:
„A teraz nowy czas nastaje, powiew wolnego Wodnika przynosi nowe prawdy, nowe rozwiązania. Przynosi radość i miłość, które wyzwalają ze zniewalających więzów, toksycznych związków, ograniczonego myślenia o tym, kim jesteśmy i czym jest życie. Wszystko wokół stopniowo się zmienia.”

Rozmowę z Elżbietą Krajewską poprowadzi Justyna Sieńczyłło, która wraz z Emilianem Kamińskim i poetką przedstawi wybrane utwory z tomiku. Spotkanie będzie również okazją do indywidualnych rozmów z autorką (zaraz po prezentacji liryków). Wieczór urozmaicony zostanie grą na gongach z towarzyszeniem kontrabasu w wykonaniu Piotra Rodowicza.

Spotkanie ma charakter otwarty, obowiązują zapisy.
Zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o kontakt z wydawnictwem ANAGRAM: e-mail: anagram@adres.pl www.anagram.com.pl

O autorce:

„Z wykształcenia jestem psychoanalitykiem. Z doświadczenia terapeutą i duchowym nauczycielem (programy autorskie oraz Art of Living). W ostatnich latach gram na gongach i innych instrumentach etnicznych koncerty (zwane „kąpielami dźwiękowymi”), wplatając w nie poezję.
Wszystko, co robię jest moją pasją, tak jak taniec, który towarzyszy mi od dzieciństwa. Jak joga, którą praktykuję od prawie trzydziestu lat. W swoim programie autorskim łączę dźwiękoterapię z poezją, techniki oddechowe z jogą i tańcem, propaguję świadomy, zdrowy i radosny tryb życia...
Od dwudziestu kilku lat piszę poezję, która wydana została m.in. w tomikach: Wypadłam z ram, Zataczam krąg, Pomiędzy słowami, Ślad pocałunków i Zamieniam się w słowa.”

O tomiku „Zamieniem się w słowa”:

„Nasza codzienność dyktowana jest czasem, który nieustannie nas pogania i presją, by zdążyć za wszelką cenę....
Szukamy światła, nadziei, spokoju, szukamy lekarstwa na poczucie bezpieczeństwa. Te wiersze są jak kojący balsam, jak lekarstwo, które leczy z szarych myśli, otulając ciepłym światłem nadziei....”

Maria Gładkowska

„Elę Krajewską poznałam w klubie muzycznym Non Stop w Sopocie wiele lat temu. Była piękną, wiotką, rudowłosą nimfą. I taka została, delikatna jak płatki kwiatów na łące. Polecam jej wiersze... Czytając poezję stajemy się lepsi.”
Maryla Rodowicz

„W jednym z wierszy pisze Elżbieta o zmienności i niepewności, która jest naturą tego świata w jakim żyjemy. Czytając Jej wiersze, mamy szansę odnaleźć sens w tym chaosie. Warto się nad nimi pochylić.”

Justyna Sieńczyłło

---
informacja nadesłana


Poprzednie [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] następne

Aby dodać informację o ciekawym wydarzeniu związanym z poezją, należy skorzystać z formularza.

Prosimy o podawanie konkretnych i zwięzłych wiadomości, a w szczególności miejsca i daty wydarzenia, oraz możliwego kontaktu (strona www, email, telefon, etc.).

© www.namida.pl 2004 - 2012
tomiki poezji