Portal Poetycki NAMIDA

2018-11-14losowy cytat:


Polecamy:

www.poezja.org
www.poezja.org

poezja - księgarnia


News

"Wiersze w metrze"

Już wkrótce Warszawiacy będą mieli niezwykłą okazję spotkania z poezją w miejscach, w których na co dzień nigdy się z nią stykają. W ramach projektu "Wiersze w metrze", którego realizacja rozpocznie się 19 maja, liryki współczesnych europejskich poetów zabrzmią bowiem… w wagonach podziemnej kolejki - informuje jeden z organizatorów przedsięwzięcia, Instytut Książki.

Instytut Książki i British Council, zainspirowane podobnymi projektami w innych metropoliach, m.in. Londynie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie, postanowiły promować współczesną poezję europejską w miejscach, które na co dzień nie kojarzą nam się z popularyzacją kultury. Jednym z takich miejsc, odwiedzanych przez rzesze Warszawiaków, jest podziemna kolejka.

W projekcie "Wiersze w metrze" bierze udział trzynaście instytutów kultury zrzeszonych w EUNIC (Instytuty Kultury Unii Europejskiej), Biuro Promocji m.st. Warszawy i liczni partnerzy. Głównym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja współczesnej poezji europejskiej poprzez jej prezentację w przestrzeni publicznej. W ramach projektu planowane są także imprezy w innych punktach w centrum Warszawy, m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej i Cafe Kulturalna, wśród nich spotkania z autorami, happeningi oraz warsztaty dla uczniów gimnazjów i liceów.

Przedsięwzięcie odbywa się pod honorowym patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Poetycka akcja miejska potrwa od 19 maja do 16 czerwca 2008 r.

---
źródło: www.wiadomości.polska.pl/kultura


Krzysztof Jaworski w Porcie Literackim

19 maja w Biurze Literackim ukazał się "dożynkowy" tom poezji Krzysztofa Jaworskiego Drażniące przyjemności, zawierający utwory pisane w latach 1988-2008 i wydawane w książkach: Wiersze (1992), Kameraden (1994), 5 poematów (1996), Jesień na Marsie (1997), Hiperrealizm świętokrzyski (1999), Czas triumfu gołębi (2000) i Kapitał (2000).

Karol Maliszewski, od lat towarzyszący twórczości Jaworskiego, tak pisze o Drażniących przyjemnościach: "Legenda 'bruLionu' powraca i daje się zobaczyć w całej okazałości. Te wierszyki są jak 'rybie ości w odbytnicy ratlerka', wciąż jątrzą i śmieszą. Wcale się nie zestarzały. Tylko że śmiałem się w innych miejscach niż przed laty. Tak się porobiło. I to się chyba nazywa transformacja. Jaworski jako Charles Bukowski tej naszej transformacji? Kto wie, kto wie".

Okładkę utrzymaną w konwencji komiksu zaprojektował dolnośląski artysta Paweł Jarodzki (ur. 1958), absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i współzałożyciel Legendarnej Grupy Luxus, natomiast autorem zamieszczonego w tomie Drażniącego posłowia jest Wojciech Wilczyk.

Krzysztof Jaworski (ur. 1966) - poeta, prozaik, dramaturg, historyk literatury. Autor scenariusza do filmu Golasy oraz uczestnik wielu przedsięwzięć artystycznych. Swoje utwory publikował w czasopismach i antologiach, m.in. w "bruLionie", "Twórczości" i "Dialogu". Poza książkami poetyckimi wydał również prozę Pod prąd (1999) i Batalion misiów (2001).

W 1997 roku autor był głównym bohaterem festiwalu "Fort Legnica". Odbył się wówczas pamiętny wieczór w zakładzie fryzjerskim na legnickim rynku. Prapremierę miała sztuka "Szeherezada". Swój jedyny jak dotąd koncert dało trio Ciemniaki (Marcin Baran - perkusja, Darek Foks - gitara, Krzysztof Jaworski - wokal).

Atmosferę tamtych wydarzeń Krzysztof Jaworski spróbuje przywołać podczas spotkania z czytelnikami w środę 21 maja o godzinie 18:00 w księgarni Port Literacki przy pl. Teatralny 5 we Wrocławiu (budynek Mediateki, wejście od ul. Menniczej).


---
źródło: www.ksiazka.net.pl


XI Dni Książki Żydowskiej

W programie Dni Książki Żydowskiej, które odbywać się będą w Warszawie od 18 do 21 maja znalazło się ponad 30 spotkań autorskich, promocji, paneli, wystaw i pokazów filmowych.

Dni Książki Żydowskiej organizowane są przez Stowarzyszenie Midrasz już po raz jedenasty. Od zakończenia ubiegłorocznej imprezy ukazało się kilkadziesiąt nowych tytułów poświęconych tematyce żydowskiej.

Na specjalnie zorganizowanych stoiskach z książkami znajdzie się około ośmiuset pozycji w języku polskim i angielskim.

Jak co roku do wzięcia udziału w Dniach Książki Żydowskiej zaproszono wielu pisarzy, dziennikarzy, naukowców.

Wśród zaplanowanych dyskusji znalazły się m.in.: "Nusech Pojln. Studia z dziejów kultury jidysz w powojennej Polsce", "Pragmatyk czy konformista" spór o rolę papieża Piusa XII w sprawie Holokaustu", "Markus Jastrow i Izaak Cylkow - dwaj warszawscy rabini i ich dziedzictwo".

Uroczysta inauguracja XI Dni Książki Żydowskiej odbędzie się w synagodze im. Nożyków, gdzie Andrzej Wajda otworzy wystawę swoich ilustracji do spektaklu "Dybuk" według Szymona An-skiego. Spektakl powstał w krakowskim Starym Teatrze w 1988 roku.

Planowane są także spotkania autorskie, m.in. z Irit Amiel, Anną Frajlich, Józefem Henem, Danem Kurzmanem, Shoshaną Ronen, Joanną Wiszniewicz, Szewachem Weissem.

W niedzielę 18 maja w godzinach od 13 do 18 odbywać się będzie dzień otwarty warszawskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. W programie m.in. zwiedzanie synagogi, warsztaty muzyczne, degustacja dań kuchni koszernej, wykład o odkrywaniu historii przodków, warsztaty tańca izraelskiego, a wieczorem - koncert Rzeszów Klezmer Band.

---
źródło: www.ksiazka.net.pl


Wieczór literacki z udziałem Krzysztofa Rutkowskiego

Instytut Francuski w Warszawie oraz wydawnictwo słowo/obraz terytoria zapraszają na wieczór literacki z udziałem Krzysztofa Rutkowskiego, autora książek Paryskie pasaże i Requiem dla moich ulic

W spotkaniu udział wezmą Marek Bieńczyk i Janusz Drzewucki.

20 maja (wtorek) o godz. 18.30
sala konferencyjna Instytutu Francuskiego w Warszawie, ul. Senatorska 38

Pasaże, budowle, którym brak strony zewnętrznej, jak snom (Paryskie pasaże)

„Gdzież zniknęło tyle pięknych rzeczy?” – zapytał mnie pewnego razu Balzac.
„W otchłani” – odrzekłem” (Requiem dla moich ulic)

---
źródło: www.ksiazka.net.pl


Maj w Tarabuku

Oto druga część programu majowych spotkań księgarni naukowej "Tarabuk" z Warszawy.

# 16 maja, Piątek, godz. 16.00.

Wydawnictwo słowo/obraz terytoria zaprasza na promocję książki Zenona Kruczyńskiego Farba znaczy krew

W spotkaniu z autorem wezmą udział:
Olga Tokarczuk, Grzegorz Bożek i Wojciech Eichelberger.
Moderator: Roman Kurkiewicz.

# 20 maja, Wtorek, godz. 19:00.

Wydawnictwo Furta Sacra zaprasza na promocję książki Między sceptycyzmem a wiarą. Nicolás Gómez Dávila i jego dzieło

W spotkaniu udział wezmą:
Adam Wielomski (konserwatyzm.pl)
Łukasz Dominiak (UMK Toruń)
Krzysztof Urbanek (Furta Sacra)

Po spotkaniu zapraszamy na lampkę wina.

# 28 maja, Środa, godz. 18:30.

Wydawnictwo Czarne zaprasza na spotkanie z Darkiem Foksem, autorem książki Wielkanoc z tygrysem.
Spotkanie poprowadzi Justyna Sobolewska.


Poprzednie [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] następne

Aby dodać informację o ciekawym wydarzeniu związanym z poezją, należy skorzystać z formularza.

Prosimy o podawanie konkretnych i zwięzłych wiadomości, a w szczególności miejsca i daty wydarzenia, oraz możliwego kontaktu (strona www, email, telefon, etc.).

© www.namida.pl 2004 - 2012
tomiki poezji