Portal Poetycki NAMIDA

2018-11-13losowy cytat:


Polecamy:

www.poezja.org
www.poezja.org

poezja - księgarnia


News

Komu kibicują umarli? Spotkanie z poetą

Komu kibicują umarli?
Spotkanie z poetą

Pod tym intrygującym tytułem Leszek Engelking wydał niedawno swój najnowszy tom wierszy. Urodzony w Bytomiu poeta, nowelista i krytyk literacki będzie promował tę książkę w najbliższą sobotę 23 listopada o 16.00 w Biurze Promocji Bytomia na Rynku 7. Spotkanie poprowadzi czeski dziennikarz i poeta Václav Burian, nagrodzony w 2007 roku za przekłady poezji polskiej na języki słowiańskie.

Publikacja ukazała się nakładem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu w serii „Biblioteka Poezji Współczesnej”. Z twórczością Leszka Engelkinga (ur. w 1955 r.) mogliśmy się zetknąć się w Bytomiu przed dwoma latami, przy okazji prezentacji zbioru wierszy „Muzeum dzieciństwa”, odwołującego się do miasta urodzenia poety, tematyki pamięci, przeszłości i mityzacji wspomnień. Tom ten został nominowany do Nagrody im. K. I. Gałczyńskiego „Orfeusz” i do Nagrody Literackiej m. st. Warszawy.


Komu kibicują umarli?

Żywi grają mecz z umarłymi.
To niełatwe,
bo bramka jest widmowa,
szczerze mówiąc, w ogóle jej nie widzimy,
tak jak i przeciwników.
Umarli na niewidocznych trybunach
pewnie kibicują umarłym,
ale to też nie jest całkiem pewne.

---
informacja nadesłana


21 – 23 czerwca : IX Festiwal „Złoty Środek Poezji” Kutno 2013

W ramach organizowanego przez Kutnowski Dom Kultury IX Festiwalu „Złoty Środek Poezji” Kutno 2013, zapraszamy zarówno uczniów jak i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych województwa łódzkiego do uczestniczenia w Akcji – plebiscycie i konkursie: Wybierz Wiersz. Warunkiem udziału w Akcji jest zgłoszenie przez dyrektora lub pracownika szkoły drogą internetową lub telefoniczną opiekuna Akcji w danej Szkole. Zgłoszenia należy przesyłać na adres : wybierzwiersz@op.pl.

Uwaga! Akcją objętych zostanie 100 szkół. Decyduje kolejność zgłoszeń! Na ten sam adres uczestnicy Akcji wysyłają swoje głosy na wybrany przez siebie wiersz. Wiersze wyznaczone do wyboru to teksty pochodzące z tomików nadesłanych na IX Ogólnopolski Konkurs Literacki „Złoty Środek Poezji” Kutno 2013 na najlepszy poetycki debiut książkowy 2012 roku.

Termin nadsyłania głosów upływa 01.06.2013. Wśród głosujących uczniów zostaną rozlosowane nagrody rzeczowe, w tym czytniki e-booków.

Uczniowie mogą także przesyłać własne utwory poetyckie oraz interpretacje jednego z prezentowanych w plebiscycie wierszy. Oceni je profesjonalne jury. Nagrodzeni otrzymają nagrody rzeczowe – w tym czytniki e-booków. Szkoła, której uczniowie wezmą najliczniejszy udział w Akcji otrzyma honorowy tytuł „Poetycka Szkoła Roku 2013”. Wręczenie nagród rzeczowych m.in. w postaci Ebook Reader’ów odbędzie się 21 czerwca 2013 r. w Kutnie. Szczegółowy regulamin na stronie: www.zlotysrodekpoezji.pl w zakładce Akcja „Wybierz Wiersz”.

---
informacja nadesłana


Czytanie bajek w Galerii Tęcza

W sobotę, 9 lutego 2013, od godz. 12:00, na 3. piętrze Galerii Tęcza
- czytamy bajki (w tym - niespodzianka - bajka Wandy Karczewskiej!),
do których dzieci (z wymalowanymi twarzami)
tworzą ilustracje (które następnie wywiesimy na sznurkach w galerii).

Zapraszam dzieci (do słuchania i rysowania)
i dorosłych (do czytania),

czyli słowem: wszystkich (do zabawy)

http://lyzkamleka.eu/news.php?id=59ps.
Galeria zdjęć ze spotkania z Marią Broniewską-Pijanowską:
https://picasaweb.google.com/116966213683588351568/BroniewskiWeWspomnieniachCorkiSpotkanieZMariaPijanowskaBroniewska4022013

---
informacja nadesłana


Wykłady z literatury współczesnej dr Marek Karwala Powołał go Pan,/By trwał. O poezji Stanisława Grochowiaka

Śródmiejski Ośrodek Kultury przy ul. Mikołajskiej 2 w Krakowie zaprasza:
4 grudnia, o godz. 18:00
Wykłady z literatury współczesnej
dr Marek Karwala
Powołał go Pan,/By trwał. O poezji Stanisława Grochowiaka

Chociaż Grochowiak żył tylko 42 lata, to jego dorobek literacki jest tyleż rozległy, co i zasługujący na bliższe spojrzenie także ze względu na niepospolite walory artystyczne. Warto dziś pamiętać, że jak mało kto poruszał się kompetentnie w przestrzeni łączącej słowo z obrazem i dźwiękiem; obok form charakterystycznych dla współczesnego poezjowania weryfikował też tzw. rozwiązania numeryczne; dążył do wypowiedzi uniwersalnych, ale również nierzadko zabierał głos w sprawach świata, w którym żył. Te ostatnie wypowiedzi (być może nie zawsze zgodne z jego autentycznymi przekonaniami) sprawiły, że od momentu śmierci poety (1976) przez niemal dwie dekady niewiele o nim mówiono; dopiero ostatnie lata zaowocowały licznymi pracami na temat tego niezwykłego artysty…

Wstęp wolny.

---
informacja nadesłana


VIII Festiwal Literacki Manifestacje Poetyckie

7– 9 września (piątek – niedziela) – Staromiejski Dom Kultury, Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza, Rynek Starego Miasta, Klub Solec

W tym roku już po raz ósmy zapraszamy Państwa na Festiwal Literacki Manifestacje Poetyckie odbywający się w placówkach kulturalnych oraz plenerach Starego Miasta. Festiwal ma charakter zlotu poetów z całego kraju, którzy prezentują swoje utwory w nietypowych aranżacjach multimedialnych, a sekundują im muzycy, plastycy i happenerzy. Ósmą edycję rozpocznie wykład Julii Fiedorczuk Gościnna: rozważania o kobiecie, języku, poezji i etyce, a w kolejnych dniach, podczas paneli dyskusyjnych z udziałem znanych krytyków kultury, wspólnie zastanowimy się nad przyszłością i możliwościami utopii oraz skonstruujemy modele wymarzonego ekopolis.
Motywem przewodnim tegorocznych Manifestacji jest rozumiana na wiele sposobów gościnność i powiązana z nią otwartość na czytelnika, dlatego jednym z najważniejszych projektów będzie sobotni cykl rozmów o literaturze Wspólny Pokój. Podczas tego wielogodzinnego seminarium, prowadzonego głównie przez kobiety, odbędą się dyskusje, koncerty, czytania wierszy, powstaną kolaże literacko-plastyczne i art-ziny, zawiążą się nowe inicjatywy twórcze.
Wszystkim wydarzeniom będą towarzyszyć warsztaty literacko-artystyczne, Turniej Jednego Wiersza, akcje uliczne i wiele innych działań artystycznych. Zapraszamy również do festiwalowego klubu Solec na Kongres Poetów, koncerty i nocne odczyty.

Szczegóły programowe niebawem pojawią się na stronie:
http://manifestacjepoetyckie.sdk.pl
Zapraszamy!!!

Organizator: Staromiejski Dom Kultury Kuratorka Manifestacji Poetyckich: Beata Gula, tel. 667640808
e-mail: nocpoetow@sdk.pl

Partnerzy: Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, Klub Solec
Zrealizowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

---
informacja nadesłana


Poprzednie [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ] [ 7 ] [ 8 ] [ 9 ] [ 10 ] [ 11 ] [ 12 ] [ 13 ] [ 14 ] następne

Aby dodać informację o ciekawym wydarzeniu związanym z poezją, należy skorzystać z formularza.

Prosimy o podawanie konkretnych i zwięzłych wiadomości, a w szczególności miejsca i daty wydarzenia, oraz możliwego kontaktu (strona www, email, telefon, etc.).

© www.namida.pl 2004 - 2012
tomiki poezji